En kvinna med hatt och ryggsäck.

Stora utmaningar men ingen pessimism

Marina Jogmark, universitetslektor vid Ekonomihögskolan, har fastnat för södra Öland i ett hörn av sin forskning om entreprenörskap. Via Smålandsnavet försöker hon nu ta reda på hur de sydöländska företagen tänker för att kunna utveckla sina verksamheter på ön.

– Södra Öland är en plats som rymmer stora möjligheter men också ganska stora utmaningar, kopplade till platsen. Det kan ha att göra med säsongsvariationer, global konkurrens, vattenbrist, sophantering och infrastruktur.

Forskningsprojektet har titeln Sydölands framtider, företagande, plats och utveckling. Med hjälp av Mörbylånga kommun har Marina Jogmark fått kontakt med företagare på bred front. Hon har samlat in en enkät och djupintervjuat ett antal företagare. Dessutom använde hon sig av en etnografisk forskningsmetod för att skapa en större förståelse för dem som bor och arbetar på Ölands södra del, präglad av kust, alvar, jordbruk, turism, små samhällen och världsarv.

– Jag hade en idé om att vara på plats, att få en uppfattning om avstånd, hur det känns att röra sig i miljön.

Alltså valde hon att gå till fots längs några av sträckorna på cykelleden Södra Möckleby, Grönhögen och några andra orter, handla i affärerna och bo över på hotell.

– Geografi och historia har stor betydelse här och kokar samman på ett så spännande sätt. Natur och klimat jackar också in och blir viktiga medspelare i företagens utveckling.

En stor del av forskningen inom Smålandsnavet är behovsdriven, vilket innebär att den utgår från konkreta problem hos små och medelstora företag. Den delen är mycket tydlig i Marina Jogmarks arbete.

Det jag tycker är så spännande med södra Öland är att det inte handlar om individuella utmaningar som en ensam företagare själv kan lösa. I stället är det väldigt relationella frågor som man måste samlas kring, civilsamhället stora utvecklingsfrågor.

Marina Jogmark

Fokus är på hur företag och verksamheter tänker om hållbarhet, motståndskraft och utveckling. Vad behöver de för framtiden, till exempel i form av samverkan med region, kommun och andra företag, på samma ort eller andra? Hur jobbar de själva för att skapa en hållbar verksamhet?

– Ett exempel är allmänna kommunikationer, det vill säga om folk kan ta sig till södra Öland för att jobba där. Om en företagare vill anställa en säsongsarbetare så går kanske inte det för att det inte går några bussar som passar.

Andra stora frågor är vattenförsörjning, till exempel för lantbrukare. Det är allmänt känt att grundvattensituationen på Öland är ett problem. Ett vattenreningsverk som renar havsvatten till dricksvatten är både kapital- och energikrävande.

– Men det finns många nya lösningar som testas, till exempel hur man kan binda vatten i våtmarker. Det är bra exempel på gemensamma problem som det inte ligger på någon enskild att lösa.

Efter att ha samlat in fakta, empiri, börjar Marina Jogmark se ett mönster hos de sydöländska små- och medelstora företagarna. Det handlar mycket om vattenförsörjning och, inte minst för företag i turismbranschen, om sophantering och system för avfallshantering.
Men även om utmaningarna är stora präglas samtalen med företagarna inte av pessimism.

–Nej, jag skulle säga att de är mycket medvetna om utmaningarna men i jakt på konstruktiva lösningar. De har en utåtriktad inställning om att platsen är något man har ett gemensamt ansvar för och att man utifrån det måste tänka nytt och innovativt i vardagen. Jag hör många resonemang om att man inte kan sikta på ekonomiskt värde på bekostnad av ekologiska värden.

När empirin nu är insamlad hoppas Marina Jogmark på att kunna fortsätta arbetet i ett antal utvecklingsgrupper där företagen kan få forskningens stöd för att fortsätta utveckla innovationsförmåga utifrån sina egna behov.

Marina Jogmarks intresse för södra Ölands utveckling väcktes under ett tidigare forskningsprojekt inom Centrum för ledarskap i Småland. En del av hennes erfarenheter därifrån finns publicerade i två populärvetenskapliga böcker, utgivna på Linneaus förlag:

Förnyelse på småländska, Berättelser från utvecklingsarbete i vardagen (2022) och Ledarskap på småländska – Utmaningar och engagemang i brytningstid (2023).

I bilden ovan: Marina Jogmark forskar om sydöländska företag och för att förstå människor, avstånd och miljö bättre fotvandrade hon bitvis mellan orterna på ön, som komplement till enkäter och djupintervjuer .