Linnéträdgården, Kalmar. Plantering med växter.
Invigning

Invigning av Linnéträdgården

På Linnéuniversitetet i Kalmar finns en liten del av Carl von Linnés botaniska trädgård. Vi kallar den Linnéträdgården och den ligger på terrassen mellan hus Culmen och hus Vita. Välkommen på invigning den 18 augusti.

Den första växten som planterades på platsen var rödvide (Salix purpurea). Växten var en gåva till Linnéuniversitetet och kom från Linnés sommarbostad Hammarby utanför Uppsala. Då föddes idén om en trädgård i Linnés anda på campus i Kalmar. Trädgården är skapad av trädgårdsarkitekt Josefin Smedberg.

Carl von Linné var botaniker, läkare och zoolog och hyllas som fadern till den moderna taxonomin. Trots att det snart har gått 300 år sedan Linné påbörjade arbetet med att hitta och beskriva arterna i vår natur är uppgiften långt ifrån slutförd. Kanske är så mycket som hälften av Sveriges alla insektsarter fortfarande okända. Men nya, molekylära metoder ger oss nya möjligheter att kartlägga livets mångfald. Mer om detta får ni höra vid invigningen av Linnéträdgården tisdagen den 18 augusti.

Läs mer om Linnéträdgården här.

Terassen mellan hus Vita och hus Culmen, Kalmar William Hogland Lägg till i din kalender