Med utgångspunkt i aktuell forskning om databaserat förbättringsarbete får du lära dig mer om hur du utifrån olika underlag analyserar din verksamhets arbete och resultat, men också hur du som rektor organisera och leder ett analysarbete.
Anmälan
Är du intresserad av att gå kursen? Prata med din huvudman eller närmaste chef som gör en anmälan.
Anmälan till hösten 2026 är nu stängd.
Länk till Skolverkets informationssida och anmälan hittar du här.
Kurskostnaden finansieras av Skolverket. För huvudmannen tillkommer kostnad för deltagarens litteratur, kostnad för kost och logi samt resor till och från internat.
Utbildningens syfte och innehåll
Syftet med utbildningen är att via aktuell forskning om databaserat förbättringsarbete stärka deltagarnas kunskaper och förmåga att använda olika underlag som grund för rektors beslutsfattande och skolans och förskolans förbättringsarbete.
Utifrån ett forskningsperspektiv behandlas uppföljningen och analysens plats och funktion i det systematiska kvalitetsarbetet, kategorisering och värdering av olika underlag men också vilka utmaningar som finns med ett databaserat förbättringsarbete. Ett särskilt fokus riktas mot rektors och andra ledningsfunktioners roll att inom ramen för det systematiska kvalitetsarbetet organisera, leda och skapa förutsättningar för ett analysarbete.
Ovanstående innehåll behandlas i nära anknytning till kursdeltagarnas erfarenheter, dilemman och frågor hämtade från den egna utbildningspraktiken.
Kursplan 4PE99U Analys och utveckling – Att arbeta med data inom ramen för det systematiska kvalitetsarbetet, 7,5 hp
Måldokument Fortbildning för rektorer
Kursdatum
Kursdatum för start höstterminen 2026
Internaten är i förlagda på Elite Park Hotel i Växjö. Förutom det första internatet (22-23/9) där konferensen sker på Växjö Konserthus och Elite Park Hotel, men övernattningen är på Elite Stadtshotellet.
- 22–23 september
- 24–25 november
- 9–10 februari
- 11–12 maj
Här hittar du mer information om kursupplägget: Välkomstinformation HT2026